Rzecznik Prawo Obywatelskich ostrzega przed wzrostem eksmisji

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad zmianą przepisów: ustawowe gwarancje przyznania lokalu socjalnego eksmitowanym kobietom w ciąży, rodzinom z małoletnimi dziećmi oraz osobom z niepełnosprawnościami, mają zniknąć. Zastąpi je przepis, według którego o tym, czy eksmitowanemu należy się mieszkanie socjalne, będzie decydował każdorazowo sąd.

Rzecznik Prawo obywatelskich wystąpił do ministra infrastruktury podkreślając, że przez zmiany może powtórzyć się sytuacja sprzed kilkunastu lat, gdy liczba eksmisji osiągała kilka tysięcy rocznie. RPO wskazuje tragizm lat 90-tych. Eksmisje były spowodowane między innymi z powodu braku środków na zapłatę czynszu i innych opłat. Po eksmisji sytuacja rodzin ulegała pogorszeniu, a wynajęcie mieszkania na wolnym rynku nie było możliwe. Część eksmitowanych stawała się bezdomnymi z przekreślonymi szansami na powrót do normalnego życia.

Źródło: artykuł z dnia 12.12.2016 „RPO w wystąpieniu do ministra infrastruktury, w związku z planami zmniejszenia ochrony przed eksmisją.: kiedy poprzednio obowiązywały takie przepisy., co drugi eksmitowany lądował na bruku!”, www.rpo. gov.pl

 

Więcej informacji o zmianach przepisów o eksmisjach znajdziesz w artykułach o eksmisji 

Jeżeli jesteś zainteresowany informacjami dotyczącymi zmian prawa o lokalach zapraszamy do artykułów na naszym portalu – LokalKomunalny.pl , oraz na naszym profilu na Facebooku.