Chaos w związku z mieszkaniami komunalnymi

Gminy mają obowiązek zapewnić potrzeby lokalowe mieszkańców, lecz różnie rozumieją te zadanie.

Przyczyną chaosu są niewystarczające środki finansowe na budowę nowych lokali komunalnych. Samorząd nie ma potrzebnych zasobów oraz wsparcia, aby ten obowiązek wykonać.

Gminy nie mogą zweryfikować wysokości, czy ma niskie dochody i nie może pozwolić sobie na wynajem mieszkania komunalnego na wolnym rynku. Często lokale te są dziedziczone po poprzednich najemcach.

Stan ten ulegnie zmianie, gdy wejdą w życie nowe przepisy o ochronie lokatorów, które zakładają, że lokal nie będzie można dziedziczyć, a gmina będzie mogła kontrolować wysokość dochodów najemcy.

Nowe przepisy ograniczą prawa osób średnio zarabiających, które nie będą mogły nadal wynajmować lokalu komunalnego, a zostaną zmuszone do wynajęcia lub kupna mieszkania na wolnym rynku.

Źródło: artykuł P. Toborek z dnia 3 lutego 2016 r. „Mieszkania komunalne 2016. sprzedaż, wynajem. Chaos  w mieszkalnictwie trwa.. Zobacz raport” www.portal samorządowy.pl

 

Skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy, żebyśmy mogli pomóc Tobie w uniknięciu negatywnych skutków prawnych.

Jeżeli jesteś zainteresowany informacjami dotyczącymi zmian prawa o lokalach zapraszamy do artykułów na naszym portalu – LokalKomunalny.pl oraz na naszym profilu na Facebooku.