zadzwoń do nas tel. 661 898 609
napisz do nas maila: kontakt@lokalkomunalny.pl

Zmiany w prawie

Zmiany w prawie o lokalach

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt zmian ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Zmiany znacząco ograniczą prawa najemców mieszkań komunalnych, tak aby gmina zyskała większą swobodę w dysponowaniu lokalami. Do proponowanych zmian swoje uwagi przestawiły organizacje lokatorów oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Nowe prawo o lokalach będzie zakładało między innymi:

1. wyłączenie możliwości automatycznego wstępowania przez osoby najbliższe w umowę najmu po zmarłym najemcy;

2. ograniczenie czasu umowy najmu od 1 roku do 5 lat;

3. uzależnienie prawa do wynajmowania lokalu komunalnego od dochodów i majątku najemcy i innych domowników.

Zmiany będą niekorzystne dla osób średniozamożnych, których dochody będą przekraczały maksymalne progi ustalone przez gminę oraz ubogich lokatorów, którym ograniczy się prawo do lokalu socjalnego. Nie będzie można także kontynuować umowy najmu po zmarłym najemcy.

O zmianach ustawy o ochronie praw lokatorów można zobaczyć w innych artykułach na naszym portalu – LokalKomunalny.pl oraz w informacjach na naszym profilu na Facebooku.

Negatywne skutki zmian w prawie możesz uniknąć wykupując lokal komunalny. Skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy, a specjaliści z którymi współpracujemy sprawdzą możliwości wykupu przez Ciebie mieszkania i uzyskania bonifikaty w Twojej sytuacji.