zadzwoń do nas tel. 661 898 609
napisz do nas maila: kontakt@lokalkomunalny.pl

Ograniczenia dalszego najmu

Uwaga: planowana jest zmiana ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, która ograniczy bądź wyłączy prawo dotychczasowego najemcy lokalu komunalnego do jego dalszego zajmowania.

 Planowane zamiany prawa o lokalach oznaczają, że :

1. Możliwość dalszego wynajmowania lokalu od gminy będzie związana z aktualnymi zarobkami najemcy.

Najemca, który będzie chciał przedłużyć najem lokalu komunalnego będzie zobowiązany do złożenia deklaracji o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego oraz oświadczenia o stanie majątkowym członków gospodarstwa domowego. Gmina będzie mogła określić pułap zarobków, po którego osiągnięciu najemca nie będzie miał dalszego prawa do wynajmowania lokalu komunalnego. Aktualnie gmina nie ma takiego prawa.

2. Umowy najmu będą miały czasowy charakter.

Gmina będzie mogła określić czas umowy najmu na okres od 1 roku do 5 lat. Po tym okresie umowa najmu będzie mogła być przedłużana, o ile najemca wykaże, że nie przekracza określonego przez gminę poziomu zarobków. Aktualnie gmina nie ma takiego prawa.

3. Bliscy zmarłego najemcy nie będą mogli automatycznie stać się kolejnymi najemcami lokalu.

Rodzina oraz inne osoby zajmujące dotychczas lokal komunalny będą mogły pozostać w tym lokalu jedynie przez okres 6 miesięcy po śmierci najemcy. Gmina będzie miała prawo swobodnie dysponować tym lokalem i nie zawrzeć nowej umowy najmu z osobami mieszkającymi w lokalu.

Zmiany już są przygotowywanie przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

 

Przepisy ograniczające prawa lokator nie będą Ciebie dotyczyły, jeżeli wykupisz lokal komunalny. Skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy, a specjaliści z którymi współpracujemy sprawdzą możliwości wykupu przez Ciebie mieszkania i uzyskania bonifikaty w Twojej sytuacji.

Jeżeli jesteś zainteresowany informacjami dotyczącymi zmian prawa o lokalach zapraszamy do artykułów na naszym portalu – LokalKomunalny.pl oraz na naszym profilu na Facebooku.